Požádat o dostupnost

Pole označená * jsou povinná.

VIII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru hra na hoboj a anglický roh

 

Srdečně Vás zveme na VIII. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru hra na hoboj a anglický roh, které budou probíhat ve dnech 24. června až 29. června 2019 na Fakultě umění Ostravské univerzity. Je to velká příležitost pro hobojisty a hráče na anglický roh, kteří by svou hru rádi zdokonalili pod vedením mimořádné pedagogické i umělecké osobnosti. Proběhne zde také výstava hobojů a příslušenství od firmy Oboissimo a od firmy Lorée

 

Naše pozvání totiž přijali jeden z nejvýznamnějších amerických hobojistek prof. Nancy Ambrose King z USA a uznávaný italský hráč na anglický roh prof. Sandro Caldini. Mimořádnounabídkou je pak možnost lekcí na téma „Body Mapping“ s proslulým prof. Stephenem Caplanem z USA.           

 

Těšíme se na Vaši účast!

Dušan Foltýn a  Marlén Vavříková 

reed-n-stuffpFkv3E7RGbU7yOboissimo-logo-upravap2BZwncUMucac419119-original1-s8pw4

 

 Příhláška na kurzy -> kurzy-2019-prihl-pred-cesky 

Každý z účastníků kurzů má možnost během individuálních lekcí seznámit se nejen s novými skladbami, ale také poradit se o různých technických aspektech hry - kvalita zvuku, dýchání, postavení nátisku, staccato, prstová technika nebo moderní techniky hry na hoboj či anglický roh.

K dispozici bude profesionální korepetitorka z FU OU. 

Kromě individuálních hodin jsou naplánovány odborné přednášky, semináře a výstava nástrojů s hobojovým příslušenstvím. Na požádání je možno zajistit ubytování nedaleko budovy fakulty v centru Ostravy.

 

Prof. Nancy Ambrose King (USA)

Patří mezi nejvýznamnější zámořské hobojistky.

Vystudovala univerzitu v Michiganu a Eastman

School of Music v Illinois (Master of Music, Doctor of Musical Arts, Performer´s Certificate).

Stala se finalistkou mezinárodní soutěže F. Gilleta a v roce 1995 zvítězila na Mezinárodní hobojové soutěži v New Yorku. V současné době vyučuje hru na hoboj na univerzitě v Michiganu. Jako sólistka i pedagožka se představila např. na festivalech Sarasota Music Festival, the Bowdoin Music Festival nebo Strings in the Mountains of Steamboat Springs. Pravidelně je zvána do porot mezinárodních hobojových soutěží (např. Barbirolli Competition, Muri Competition). Sólově účinkovala s mnoha významnými orchestry a natočila řadu nahrávek na CD, z nichž dvě  realizovala také v České republice (Lebrun, Mozart, Vaughan-Willams, Goossens, Martinů) s orchestrem Janáčkovy filharmonie Ostrava.  

 

Prof. Sandro Caldini (Itálie) 

Po absolutoriu konzervatoře ve Florencii studoval anglický roh u G. Browna a komorní hru u  J. Blakelyho. V roce 1985 získal jako hráč na anglický roh 1. cenu na Mezinárodní soutěži komorní hudby v italské Strese. Byl sólohobojistou  v Chamber Orchestra of Florence a poté vyučoval na Federal University v Rio de Janeiru (Brazílie). Od roku 2005 působí jako sólohobojista v the Accademia Secolo XXI Orchestra in Legnago. Představil se posluchačům v Evropě I v zámoří. V roce 1992 začal svoji pedagogickou kariéru na Hudební akademii a konzervatoři v Miláně a Cagliari, o pět let později se stal profesorem na konzervatoři v Udine. Velmi aktivně spolupracuje s hudebními vydavatelstvími Musica Rara, Doblinger, Breitkopf & Härtel a Phylloscopus editions. Zasedá rovněž v porotách hobojových soutěží a v letech 2006 – 2007 zastával funkci víceprezidenta IDRS.

 

Prof. Stephen Caplan (USA) 

Úspěšně absolvoval hobojová studia na univerzitě v Michiganu (Master of Music, Doctor of Musical Arts). Pedagogicky působí jako professor na University of Nevada v Las Vegas a jako lektor je opakovaně zván na hudební festival Orfeo v Itálii. Je sólohobojistou orchestru Las Vegas Philharmonic a souboru Sierra Winds. Vedle jeho sólových a komorních aktivit je však zcela unikátní především jeho činnost v oblasti zkoumání fyziologických jevů a procesů při hře na hoboj. V souvislosti s tímto tématem absolvoval rozsáhlá studia, přičemž mu byla udělena odborná licence k pořádání pravidelných přednášek a seminářů. Jeho  publikace “Oboemotions; What Every Oboe Player Needs ti Now About the Body” a “The Breathing Book” jsou vyhledávanými tituly nejen amerických hobojistů.

 

Marlén Vavříková, M.M., D.M.A.  (ČR /USA) 

Je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, Eastman School of Music v Illinois a University v Illinois. Získala 1. cenu v Soutěžní přehlídce konzervatoří (1994) a na Setkání konzervatoří z Polska, Slovenska a České republiky“ (1996). V roce 2000 byla finalistkou soutěže „Krannert Debut“.    Ve stejném roce získala dvě prestižní ceny v soutěžích „Kate Neal Kinley Musical Fellowship“    a „Presser Musical Award“. Při studiu na Janáčkově konzervatoři byla stipendistkou Českého hudebního fondu. Kromě koncertování vyučovala hru na hoboj na festivalech „Illinois Summer Youth Music Festival“ v Urbaně (USA) nebo na festivalu „Ameropa“ v Praze. Je členkou souborů GVSU Faculty Reed Trio, GVSU Faculty Woodwind Quintet, Grand Valley Winds a pedagogicky působí na Grand Valley State University in Allendale v Michiganu.

 

Prof. Dušan Foltýn (FU OU) 

Absolvoval Konzervatoř v Ostravě a Akademii múzických umění v Praze. V letech 1989-1991 byl stážistou Českého hudebního fondu. V době studií se úspěšně zúčastnil mnoha národních i mezinárodních soutěží, mj.:

1980 Concertino Praga (národní kolo – 1. cena, mezinárodní kolo - 2. cena a titul laureáta)

1981 Soutěžní přehlídka konzervatoří (1. cena)

1986 Interpretační soutěž Ministerstva kultury České republiky (2. cena)

1986 Mezinárodní soutěž Pražského jara (2.cena, titul laureáta, Cena České hudební mládeže)

1988 Chomutovská soutěž české soudobé hudby (1. cena, titul absolutního vítěze).

V současné době působí jako sólohobojista Janáčkovy filharmonie Ostrava a od roku 1996 vede hobojovou třídu na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě (FU OU), kde rovněž zastává funkci vedoucího katedry dechových nástrojů.

 

 

 

 

Oboissimo-Samolepka-100x50LpeLjZJQ9xUfj419119-original1-s8pw4

Tagy: kurzy

Pole označená * jsou povinná.